Vše o fotbale

Ronaldinho

Ronaldinho odstartoval svou profesionální kariéru v Brazilském týmu Grêmio, kde hrál od roku 1998 do roku 2001. V červnu 1999 debutoval v Brazilské reprezentaci a hned vstřelil gól. V roce 2001 podepsal Ronaldinho pětiletý kontrakt s francouzským Paris Saint-Germain, který následovaly dlouhé tahanice mezi kluby o odstupném. Grêmio nakonec dostalo 4,5 milionu dolarů.

V roce 2002 pomohl Ronaldinho Brazílii k zisku titulu Mistrů světa. Mezi jeho nejznámější okamžiky na turnaji patří 35 metrů dlouhý lob, kterým překonal ve čtvrtfinále anglického brankáře Davida Seamana.

V létě roku 2003 dával Ronaldinho najevo, že chce PSG opustit, jelikož se nekvalifikovalo do evropských pohárů. Tak začala bitva mezi elitními kluby o tuto budoucí hvězdu, kterou nakonec nabídkou za 27 milionů euro vyhrála FC Barcelona a přetáhla Ronaldinha favorizovanému Manchesteru United. Ronaldinho splnil očekávání a dovedl Barcelonu k druhému místu v La Lize v sezóně 03/04. Brazilský fotbalista zářil i v sezonách 2004/05 a 2005/06 a Barcelona z toho očividně profitovala, když dvakrát za sebou vyhrála španělskou ligu a Ligu mistrů. V tomto období byl Ronaldinho mnohými experty považován za nejlepšího fotbalistu planety.

V sezoně 06/07 ale přišel mirný ústup z pozic, Ronaldinho až nápadně často střídal dobré výkony s těmi špatnými, vyčítal se mu špatný přístup k tréninkům a ačkoliv měl individuální statistiky (vstřelené branky, asistence) nejlepší od doby, co na Nou Camp přestoupil, na jeho výkonech bylo očividné, že mají klesající tendenci. Trápení pokračuje i v sezoně následující, trenér Barcelony Frank Rijkaard dokonce v několika utkáních posadil svou hvězdu na lavičku náhradníků.

V následujícím roce na tom byl Ronaldinho ještě hůře. Měl časté zdravotní potíže a do základní sestavy se dostával sporadicky. Trápila se však i celá Barcelona, proto přišel nový trenér Pepe Guardiola. Guardiola začal s obměnou kádru a Ronaldinhovi oznámil, že už s ním příští rok nepočítá a může si začít hledat nové angažmá. Největší zájem o tohoto míčového kouzelníka projevily kluby Manchester City a AC Milan. Ronaldinho nakonec přestoupil za 21 000 000 EUR do italského AC Milan, kde podepsal smlouvu do roku 2011.

Individuální úspěchy

V prosinci 2004 byl Ronaldinho jmenován asociací FIFA nejlepším fotbalistou uplynulého roku. Jako kapitán dovedl Brazilskou reprezentaci k zisku Poháru konfederace, Pelé ho jmenoval mezi 125 nejlepšími žijícími fotbalisty světa a za sezónu 2004/05 byl jmenován nejlepším útočníkem Ligy mistrů.

V prosinci 2005 byl vyhlášen v anketě sportovních novinářů Zlatý míč nejlepším evropským fotbalistou v uplynulém roce.

Mimo zisku ocenění pro nejlepšího hráče Evropy způsobil také vzruch natočením videa, ve kterém velmi přesně a opakovaně zasahuje brankovou konstrukci.

Video galerie

 Best world player 2005
Popis: Nejlepší hráč světa roku 2005
Velikost/čas: 31 MB / 00:04:20
______________________________

Stáhnout
______________________________


 Ronaldinho The dead ball season
  Popis: Góly, kličky a parádičky v sezóně 2006-2007
Velikost/čas: 21,8 MB / 00:03:13
______________________________

Stáhnout
______________________________


 Ronaldinho vs. Cristiano Ronaldo
  Popis: Kdo vyhraje?
Velikost/čas: 28.6 MB / 00:04:10

______________________________

Stáhnout
______________________________

 
Copyright © 2008-20010, xFootball.7x.cz. Optimalizováno pro prohlížeč Mozilla Firefox rozlišení 1024 x 768.